Malé interview o tom, kdo jsme.

Rádi si vyslechneme i ten váš příběh. 

littlebrand-interview___001littlebrand-interview___001

Zuzko, Petře, jak jste vlastně dali dohromady? Vzpomenete si, kdy jste se viděli poprvé?

Petr: Poznali jsme se v jedné brněnské reklamní agentuře, kde Zuzka pracovala. Sedával jsem u stolu hned vedle Zuzky.

Zuzka: Petr tam nastoupil jako externista, byl uvolněný a vtipný. Přemýšlel mimo zavedený pracovní stereotyp. 

Jak se vám v agentuře spolu pracovalo?

Petr: Každý jsme dělali na jiných projektech, Zuzka mě spíše rozptylovala. Dlouho jsem tam nevydržel, asi čtvrt roku. A to už jsem tam ke konci chodil jenom kvůli Zuzce. Zjistil jsem, že mi vůbec nevyhovuje agenturní přístup k práci. Často to fungovalo tak, že jsme rovnou dostali zadání, klienta jsme viděli maximálně jednou při úvodní schůzce a neměli jsme moc možností s ním podrobně probrat, k čemu má výsledek zadání sloužit, jaký má mít smysl, jaký problém má řešit. Všechno se točilo kolem rozpočtu a vyžadoval se špičkový výkon, který logicky nemohl v takových podmínkách přijít. Nemám rád polovičaté věci, a tak jsem tam nemohl zůstat. 

Zuzka: Ani mně tenhle systém nevyhovoval, dokonce mě design přestával úplně bavit. Zároveň jsem se bála udělat změnu a jít na volnou nohu. Petr mě nějakou dobu přemlouval a podpořil v rozhodnutí jít do toho. Krátce na to jsme spolu začali i žít.

Nelitovali jste někdy? Přece jenom být partnery v životě a současně i v práci skýtá nejednu nevýhodu.

Petr: Když jsme začínali, grafikou jsme žili naplno. Vlastně grafika byla od začátku naším společným koníčkem. Pracovali jsme tehdy také hodně po nocích, byli jsme mladí, měli spoustu energie a žádné závazky. 

Zuzka: Byli jsme spolu dvacet čtyři hodin denně a ani jednou jsme se nepohádali. Začátky byly v něčem těžké, museli jsme se naučit spousty nových dovedností. Každá nová zakázka nás obohacovala o nové zkušenosti.

Petr: Už jsme si prošli několika krizemi, kdy práce přerostla vztah, ale vždycky jsme to dokázali ustát. Od té doby, co se nám narodil Jakub, jsme také přehodnotili priority. Naši práci máme rádi, zároveň je pro nás hodně důležitý rodinný život.

Zuzka: Často máme rozdílné názory, na všem se samozřejmě neshodneme. Navzájem se při práci však doplňujeme, díky tomu jsme silní. Petr je skvělý pro systematické úkoly a více rozumí webové grafice, já jsem silnější v tiskové grafice a typografii. Navzájem se dokážeme podpořit, pokud ten druhý právě prochází nějakou tvůrčí krizí.

Petr: Vždycky jeden druhého dokážeme povzbudit, postavit zpátky na nohy a poradit, když se třeba ten druhý nemůže rozhodnout nebo se dostane do slepé uličky.

littlebrand-interview___002littlebrand-interview___002

Jste tedy takové ministudio?

Zuzka: Vlastně ano, ale přístup reklamky od nás nikdo nemůže čekat. Nechceme pracovat s klienty, kteří si představují, že jim přineseme deset návrhů a on si něco vybere. Takhle fungovat nechceme. Očekáváme, že se klient sám aktivně zapojí a bude nám také důvěřovat, že pro něj děláme maximum.

Petr: Prozatím nám vyhovuje být malí a pracovat jen ve dvou. Každý projekt je něčím zajímavý a jedinečný.

Kdo je váš typický klient?

Petr: Máme různorodé klienty. Řešíme menší i velké zakázky. Snažíme se vybírat i projekty, které jsou nám nějak blízké. Výsledek je pak mnohem lepší.

Zuzka: Rádi spolupracujeme s klienty, se kterými jsme na stejné vlně. Když zjistíme, že to někde drhne, je to na výsledku vždycky vidět. Snažíme se opravdu pochopit jejich potřeby a vybudovat si vzájemnou důvěru. Pak to skvěle funguje. Z mnohých klientů se stali později i naši dobří přátelé. 

Petr: Práce nás opravdu baví a uspokojuje nás dělat věci pořádně. Potřebujeme cítit, že klient do toho jde taky naplno a nedělá jen kompromisy, které pak mohou celou nosnou myšlenku pohřbít. I to se bohužel stává.

Co všechno pro klienty děláte?

Petr: Většinou navrhujeme vizuální identity a webové stránky. Často je součástí i kreativní koncept, kdy pro značku nebo produkt hledáme něco osobitého a originálního. Proto nás baví projekty, které v sobě mají i nějakou hlubší myšlenku.

Zuzka: Klienti za námi často přijdou s tím, že chtějí logo. Snažíme se jim pak vysvětlit, že jejich vizuální projev není jen logo, ale všechno kolem. Písmo, které použijí, barvy, to jak o sobě píšou nebo jak komunikují se svými zákazníky. 

Petr: Spolupracujeme také s dalšími profesionály, kteří to vidí stejně jako my. Poradíme klientům s tiskem a tiskárnou, ohlídáme vývojáře u webu nebo aplikace, dohlídneme na fotografování a často dokážeme i různě poradit, protože za ty roky jsme už posbírali dost zkušeností. Pořád se samozřejmě učíme novým věcem.

littlebrand-interview___007littlebrand-interview___007

Co je pro vás při práci nejdůležitější?

Zuzka: Vědět, že ten projekt má smysl.

Petr: Také vzájemná důvěra s klientem, aby věřil v naše zkušenosti a schopnosti.

Petře, ty jsi vystudoval v Brně veterinu. Jak se z veterináře stane designér?

Petr: Já jsem to měl vlastně obráceně. Designérské ambice jsem měl už ve školce. Od střední školy jsem snil o vlastním grafickém studiu. Když jsem dostal svůj první počítač v patnácti, tak bylo jasno. Rodiče mě nemohli dostat od klávesnice k obědu. Zároveň jsem měl blízko k přírodě a veterinu jsem prostě zkusil, protože tehdy to dávalo větší smysl. Škola byla hodně velká výzva, ale zvládl jsem to. Práce veterináře však byla dost stresující a popravdě jsem se v praxi necítil moc dobře. Zároveň jsem se pořád živil designem, protože jako veterinář jsem vydělával hodně málo. Jednoho dne jsem se musel rozhodnout. Bylo to nejtěžší, ale zároveň nejúlevnější rozhodnutí mého života.

A od kdy se designu věnuješ naplno?

Petr: První zakázku jsem získal už v roce 1998, to jsem byl ještě na střední škole. V té době dělal webový grafik všechno a bylo to hodně divoké období. Programoval jsem, designoval, neexistovalo něco jako UI nebo UX. Mě bavila nejvíc webová grafika, a tak jsem se na ni začal specializovat. Později přišly i mobilní a webové aplikace. Jako freelancer na plný úvazek pracuji od roku 2010.

Zuzko, jak ses ty dostala ke grafickému designu?

Zuzka: Vždycky mě to táhlo k tvůrčím věcem. Šla jsem na střední uměleckou školu, zaměřila jsem se na ilustraci. Primární bylo kreslení a jako doplněk jsem měla i písmo a typografii, která mě tehdy chytla. Když jsem volila vysokou školu, byla mi bližší užitková grafika, než umělecká. Typografie mě baví ze všeho nejvíc. Jsem schopná třeba i několik dnů řešit nejvhodnější font, který bude firmě dobře sloužit. Písmo málokdo vnímá vědomě, ale je to důležitý prvek, kterým se firma může odlišit. Za písmem si hodně stojím a opravdu mě baví ho řešit.

littlebrand-interview___003littlebrand-interview___003

Proč by si klienti měli vybrat ke spolupráci právě vás?

Zuzka: Řekla bych, že kvůli zodpovědnosti, zkušenostem a kvalitě. Prioritou pro nás není dělat jen “pěkné obrázky”, ale tvoříme designy, které mají svůj účel. Snažíme se už v prvních chvílích předcházet problémům, které by mohly později nastat.

Petr: Jsme se Zuzkou sehraný tým. Grafickému designu rozumíme a děláme svou práci opravdu poctivě. Naše slovo platí a na výsledku nám záleží. Tím, že jsme malý tým, můžeme se věnovat všem detailům konkrétního projektu a nabídnout osobní přístup.

Máte chuť s námi udělat
něco skvělého?

[unex_ce_button id="content_58m21g71f,column_content_z4nfrhqzr" button_text_color="#ffffff" button_font="bold" button_font_size="16px" button_width="auto" button_alignment="center" button_text_spacing="0px" button_bg_color="#000000" button_padding="15px 60px 15px 60px" button_border_width="0px" button_border_color="#000000" button_border_radius="0px" button_text_hover_color="#ffffff" button_text_spacing_hover="0px" button_bg_hover_color="#333333" button_border_hover_color="#333333" button_link="https://www.littlebrand.cz/jak-pracujeme/" button_link_type="url" button_link_target="_self" has_container="" in_column="1"]JAK PRACUJEME[/ce_button]